مدار چاپی و آموزش ساخت و مراحل انجام آن

مدار چاپی

آموزش ساخت مدار چاپی با روش لامینت، پرینتر لیزری و ماژیک ضداسید

آموزش ساخت مدار چاپی با روش لامینتآموزش ساخت مدار چاپی با روش پرینتر لیزریآموزش تبدیل مدار چاپی از نرم افزار پروتئوس به نرم افزار آلتیوم


چگونگی ساخت مدار چاپی با روش لامینت

روش لامینت روش فوق حرفه ای برای ساخت فیبر مدار چاپی می باشد دقت این روش از تمامی روش های دیگر مانند لتراست، سیلک اسکرین، ماژیک ضد اسید، پوزیتیو 20 و غیره بیشتر می باشد. در مواردی که مسیر کشی فیبر مدار چاپی ظریف باشد، فقط می توانیم از روش لامینت برای ظهور فیبر مدار چاپی استفاده کنیم.

در مرحله ی اوّل باید مسیر کشی فیبر مدار چاپی را با نرم افزارهایی مانند Proteus Ares یا Pspice یا Protel رسم نماییم. در این پروژه مسیر کشی فیبر مدار چاپی به صورت پیوست ج می باشد که می توانید آن را مشاهده كنید. این نقشه توسط نرم افزار Proteus Ares رسم گردیده است. پس از رسم PCB یا همان مسیر کشی فیبر مدار چاپی باید آن به لیتوگرافی ها برد و از آن فیلم نگاتیو تهیه کرد. پس از انجام این کار باید به تاریک خانه رفت. تاریک خانه محلی است که می تواند دارای نور قرمز یا زرد کمی باشد.

لامینت به صورت لوله ای شکل می باشد (دقیقاً مانند جلد دفتر است). آن را باز کرده و طرفی از آن که حالت گودی شکل دارد یعنی طرف داخلی لوله را بخاطر بسپارید. لامینت را به اندازه ی فیبر مدار چاپی ببرید. سپس لایه ی داخلی که ضخامت آن از یک برگه کتاب هم نازک تر است را به آرامی بردارید اگر نمی توانید به راحتی این لایه را جدا کنید، چسب شیشه ای به آن بچسبانید و آن را باز کنید تا این لایه جدا شود. برای برداشتن لایه ی دیگر که در ادامه گفته خواهد شد، به همین ترتیب عمل کنید. لامینت را آهسته بر روی برد (PCB) قرار دهید (باید بسیار دقت کنید تا حباب بین برد و لامینت قرار نگیرد در صورت وجود حبابهای بیش از حد، طرح شما به خوبی ظاهر نمی شود). برای اینکه لامینت محکم بر روی بورد بچسبد حتماً باید یک اتوی گرم به اندازه ای که دست را نسوزاند بر روی بورد قرار دهید.

در مرحله ی بعد فیلم نگاتیو را بر روی لامینت و فیبر قرار دهید و مراقب باشید تا فیلم نگاتیو حرکت نکند به همین دلیل می توانید شیشه ی شفافی روی لامینت قرار دهید. حال باید به نور بروید (مرحله نوردهی) باید در این مرحله بسیار دقت کنید چون نور بیش از حد، طرح را پاک می کند و نور کم باعث ظاهر نشدن طرح می گردد در نور مستقیم خورشید 3 دقیقه زمان خوبی است و در هوای ابری باید حدود هفت دقیقه نور به برد بتابد. با تجربه می توانید مدت زمان دقیق نوردهی را بدست آورید.

بعد از این زمان به تاریک خانه بازگردید و لایه ی بیرونی لامینت را بر دارید (این لایه ضخامتی بسیار بیشتر از لایه ی داخلی دارد). حال پودر مخصوص ظهور لامینت که سفید رنگ است را در کمی آب ولرم بریزید و فیبر را در درون آن بیندازید تا حدود یک دقیقه صبر کنید تا لامینت های نور نخورده در این مایع حل شوند و لامینت های نور خورده باقی بمانند.

پس از حل شدن لامینت های نور نخورده فیبر را زیر شیر آب بشویید (به آرامی) تا لیزی فیبر از بین برود.

مرحله ی بعدی که می تواند در نور هم انجام شود، شما باید اسید فیبر مدار چاپی را آماده کنید. برای این کار ظرف پلاستیکی بردارید و در درون این ظرف کمی اسید بریزید (این اسید جامد هم می تواند باشد) و دقت کنید که اسید روی البسه ی شما نریزد که در این صورت دیگر پاک نمی شود! کمی آب به اسید اضافه کنید و باید رنگ اسید به رنگ تقریبی چای غلیظ در آمده باشد که در این صورت اسید آماده است. اگر اسید جامد است احتیاط کنید آب سرد به اسید اضافه کنید چون ظرف به شدت داغ می شود.

پس از این مرحله فیبر مدار چاپی را در درون ظرف اسید بیندازید و ظرف اسید را برای مدت تقریبی بیست دقیقه تکان دهید تا مس های اضافی فیبر مدار چاپی در اسید حل شود. دقت کنید که به محض اینکه مس های اضافی فیبر مدار چاپی در اسید حل شد، فوراً آن را بیرون بیاورید چون احتمال خورده شدن قسمتهایی که لامینت آن را پوشانده است وجود دارد و پس از خارج ساختن فیبر مدار چاپی، آن را زیر شیر آب بشویید و اسید فیبر مدار چاپی را هم دور نریزید! و آن را در بطریهای پلاستیکی مانند بطری نوشابه بریزید و برای استفاده های بعدی نگه دارید و وقتی رنگ این اسید از رنگ تقریبی زرد به سبز متمایل شد به این معنا است که خاصیت اسیدی خود را از دست داده است و دیگر نمی توان از آن استفاده کرد و در این صورت باید آن را دور ریخت و دقت داشته باشید که هنگام دور ریختن اسید آن را بر روی خاک یا زمین نریزید چون گاز سمی تولید می شود و رنگ آن بر روی زمین باقی می ماند بهترین مکان دور ریختن اسید، فاضلاب می باشد).

پس از این مرحله پودر سوز سوز آور (ترجیحاً) یا یک مایع قلیایی مانند وایتکس را تهیه کنید و فیبر را در درون آن بیندازید تا لامینت های نور خورده هم حل شود. اگر از وایتکس استفاده می کنید مدت زمان حل شدن لامینت های نور خورده بیشتر می شود (در حدود 15 دقیقه).

بعد از این مرحله فیبر را سوراخکاری کنید. در این مرحله سوراخ هایی را که ایجاد می کنید باید متناسب با قطر پایه ی قطعات باشد چون اگر سوراخ ها بیش از حد بزرگ باشند، قطعات لق می شوند.

در مرحله ی بعد نوبت قرار دادن قطعات بر روی فیبر مدار چاپی است که باید با توجه به نقشه این کار را انجام داد. با یک سیم چین پایه ی بلند قطعات را کوتاه کنید و پایه ی کوتاه شده را به سمت فیبر مدار چاپی خم کنید تا قطعه محکم در جای خودش قرار گیرد. نیازی به خم کردن قطعاتی با پایه ی ضخیم مانند خنک کننده های قابل نصب روی PCB نیست و یا ترمینالهای ورودی نیست.

در مرحله ی بعد نوبت لحیم کاری می رسد؛ شما مقدار بسیار کمی روغن لحیم را با یک میله به پایه های خم شده بزنید (هرگز دست به روغن لحیم نزنید چون تحریک کننده پوست است) و بعد از این کار هویه را به برق متصل کرده و منتظر باشید تا گرم شود و برای لحیم کاری شما با یک دست سیم لحیم و با دست دیگر هویه را به پایه قطعه ی مورد نظر بزنید. دقت کنید که لحیم کاری بیشتر از 3 ثانیه طول نکشد چون ممکن است دمای بالا باعث خراب شدن قطعات شود. بعد از لحیم کاری بایک دستمال روغن های اطراف محل لحیم کاری را پاک کنید.

Printed Circuit Board


 

 

 

 

 

 

 

 

 


2 thoughts on “مدار چاپی و آموزش ساخت و مراحل انجام آن

  1. ابوالفضل طاهری says:

    سلام و خسته نباشید

    بنظر من بهتر بود یک فایل اموزشی تصویری هم برای دانلود قرار میدادین تا کسانیکه مثل من با لامینت کار نکردن بیشتر با طرز کار با لامینت اشنا میشدن

    • محمد رضا بیگی says:

      در صورتی که خودتان یکبار این کار را انجام دهید روند کار دستتان می آید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *